Param Yok Klişesi Yenme Kılavuzu 2 – Netflix Abonesi Yatırımcı

Bu yazım yatırım yapacak param yok bahaneleri üretenlere hazırlamış olduğum serinin ikinci yazısıdır. İlki ile arasında çok zaman geçmiş farkındayım. Ama yenisi için umarım bu kadar beklemeyiz. Bu arada serinin ilk yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle karantina ile beraber kullanıcı sayısında patlama yaşayan Netflix’i hemen hemen hepimiz artık biliyoruz. Bazılarımız bu platforma üye iken bazılarımızda benzer fiyatlar ile farklı platformlara aboneler. Geçenlerde yaptığım bir anketin sonuçlarına göre bu yazıyı yazmaya karar verdim. Amacım tamamen finansal okur yazarlığınızı geliştirirken aynı zamanda farkındalık oluşturabilmek. Birlikte öncelikle anketimizi hatırlayalım. Bu arada sitem etmeden geçemeyeceğim; ben bu kadar sizler için çabalarken 10 saniye ayırıp ankete katılmayan arkadaşlara selam olsun 🙂

Görüldüğü üzere %54,5 üye olmasa da geri kalan ciddi bir oranda aboneliğe sahip bir popülasyon mevcut.

An itibarı ile Netflix üyelik ücretleri:

  • Temel üyelik: 17,99 TL/ay – Tek cihaz, SD çözünürlük
  • Standart HD: 29,99 TL/ay – İki cihaz, HD çözünürlük
  • Özel Ultra HD: 41,99 TL/ay – 4 cihaz, Full ve Ultra HD çözünürlük

Ortalamayı görmek açısından en azından HD paket kullandığınızı varsayalım.

1 yıllık aboneliğiniz sonucunda 360 TL gibi bir maliyet

2 yıllık aboneliğiniz sonucunda 720 TL gibi bir maliyet

3 yıllık aboneliğiniz sonucunda 1080 TL gibi bir maliyet oluşmaktadır.

Param Yok Klişesi Yenme Kılavuzu

Ocak ayını referans alarak şimdi birlikte bir hesap yapacağız.

Sorumuz şu şekilde: 3 yıl önce aboneliğini başlatan arkadaşımız için 1080 TL maliyetli NETFLIX aboneliği yerine hissesini alsa ne olacaktı?

1 Ocak 2018’e girerken 1 adet Netflix hissesi 191 dolardı ve 1 dolar da 3.79 TL idi. Yani 723 TL 1 adet hisse fiyatıydı. 1080 TL ile 1,5 Netflix hisseniz olabilirdi. Bugün bu hissenin değeri 6.000 TL‘ye yakın bir değer ediyor.

Diğer senaryoda da 1 Ocak 2020’ye girerken hem abonelik açsaydınız hem de aynı miktara hisse alsaydınız şuan 1 yıllık aboneliğinizin parası çıkmıştı bile.

Evet karar sizin. Tüketim topluluğunun çılgınlığına kapılarak ya sadece seyredersiniz ya da bu duruma dur diyerek hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.