Param Yok Klişesi Yenme Kılavuzu 1 – Sigara İçen Yatırımcı

Bu yazım yatırım yapacak param yok bahaneleri üretenlere hazırlamış olduğum serinin ilk yazısıdır.

Çoğumuzun hayatında gereksiz o kadar çok harcama var ki. Aslında bir çoğunu siz de bu karantina günlerinde fark etmişsinizdir. Farkındalık oluşturabilmek açısından gündelik hayatımızdan minimalist bir tarza geçtiğimizde ekonomik anlamda bize ne gibi katkıları olabilir gelin birlikte görelim.

Bu satırları belki de elinizde sigaranızı içerken okuyorsunuz 🙂 Sağlığa ne kadar zararlı olduğu kısmından bahsetmek benim alanıma girmiyor. Onu Sağlık Bakanlığı’mızın Birakabilirsin.Org sitesinden inceleyebilirsiniz. Ben bu işin daha çok maddi etkileri üzerine değineceğim.

Daha anlaşılır olabilsin diye, kısıtlı Photoshop bilgimle aşağıda ki görseli hazırladım.

Çok enteresan değil mi? Sadece 1 dal daha az sigara ile 292 TL kenara para ayırabiliyorsun. 2 dal ile 584 TL. Sigara tüketimini yarıya indirdiğini düşünsene. Tam tamına 2.920 TL tasarruf anlamına geliyor.

Sabır ile ilgili yazdığım yazımı hatırladınız mı? (Buradan o yazıyı tekrar okuyabilirsiniz.) 1.000 TL’nizi nasıl 28 katına çıkarabileceğinizi anlatmıştım. Aynı işlemi 2.920 TL ile yaptığınızda 81.760 TL yapıyor. Yanlış duymadınız, şuan sigara tüketiminizi düşürerek bunu başarabilirsiniz.

O halde ya şimdi bu dediklerimi dikkate al ya da bahane üretmeyi bırak.

Not. Sigara içmeyenler üzülmeyin, size de güzel ip uçları ile geleceğim. Sadece biraz daha sabır 2. yazımı tamamlamama müsaade edin. Unutmayın sabır bizim altın anahtarımız 🙂

Eyvallah!

“Param Yok Klişesi Yenme Kılavuzu 1 – Sigara İçen Yatırımcı” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.