Amerikan 10 Yıllık Tahvil Nedir? Bize etkisi nedir?

Güven yüksek olduğunda, 10 yıllık tahvilin fiyat düşüşleri ve getirileri daha da artar, çünkü yatırımcılar daha yüksek geri dönen yatırımlar bulabildiklerini ve bunu güvenli bir şekilde oynamak zorunda hissetmediklerini düşünürler. Ancak güven düşük olduğunda, bu güvenli yatırım için daha fazla talep olduğu ve getirilerin düştüğü için fiyat artar.

Kafanız karıştı biraz değil mi?

Biraz daha basitleştirelim. Amerikalı dostlarımızın elinde parası var ve parasına para katmak istiyor. Örneğin Türkiye’de her şey güllük gülistanlık, risk ve tehlikelerin düşük olduğu bir döneminde üstüne bir de faiz getirileri Amerika’dan çok daha yüksek. Üstüne borsamız özellikle dolar karşısında bu kadar ucuz iken, oh diyor ben burada iyi para kazanırım. Bu durumda kıytırık düşük faizli tahvili ne yapayım diyor ve parasını globalde dolaştırıyor.

Tersi durumda, ortalık karışmış… Orta Doğu yine kazan olmuş kaynıyor. Üstüne Covid-19 denen bir bela sarmış dört bir yanı. Haydaaa. Bu sefer bu arkadaş diyor ki, kardeşim ben paramı buralardan çekeyim düşük de olsa param ülkemde güvende kalsın diyor. Bu sefer Amerikan 10 Yıllık Tahviller yükselmeye başlıyor.

Diğer bir deyiş ile US10Y (tahvilin tradingview adı) yükseliyor ise yatırımcı güvenli liman arayışında.

Umuyorum ki yukarıda ki hikaye biraz resmi netleştirdi. Şimdi birlikte bir bu arkadaşın grafiğine bakalım. 1980’den bugüne kadar bir düşüş trendi görüyoruz. Her bir mum 1 haftayı temsil ediyor.

Bu resme biraz daha yaklaşalım ve 40 yıllık trend acaba değişiyor mu sorusunu kendimize bir soralım. Bu Covid-19 ile ortaya yeni komplo teorileri atılmasına yol açar. Bizim ilgilendiğimiz kısmı ise Borsa İstanbul bu değişimin neresinde olacak. Hep beraber izleyip göreceğiz. İlerleyen yazılarımda bu konuya tekrar değineceğim.

Yakında görüşmek üzere. Yorum ve önerilerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

“Amerikan 10 Yıllık Tahvil Nedir? Bize etkisi nedir?” hakkında 2 yorum

  1. Hocam aklımda bir takım soru işareti var netlestirmek adına sor,ak istiyorum. tahvilin 2 unsuru var. birincisi fiyat . ikincisi faiz oranı. eğer tahvil e talep varsa. tahvilin fiyatı yükseleceği için. tahvilin faiz getirisi düşer. tersi durumda. herkes elindeki tahvilleri satmaya çalışırsa tahvilin fiyatı düşeceği için getirisi yani faiz oranı da yükselecektir. bu durumda amerikan 10 yıllık tahvil oranı 14 Nisan 2022 itibariyle 2.83 lerde. yani 0.50 lerden buraya gelmesinin sebebi. elinde tahvil olanların satması dolayısıyla fiyatın düşmesi ve faiz oranının bu seviyelere yukselmesidir.
    Doğru mudur hocam?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.