Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

TAKOZ/KAMA FORMASYONLARI


Tolga
(@ktlg)
Çaylak
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 3
Konu başlatıcı  

TAKOZ/KAMA FORMASYONLARI

Arkadaşlar merhabalar. Takoz/kama formasyonları yazısı ile forumu hareketlendirmeyi düşündüm. Bu yazıya cevap olarak gördüğünüz takoz/kama formasyonlarını yazarsanız pratik yapmış olursunuz diye düşünüyorum. Ayrıca, sizler de formasyon başlığı açarak katkıda bulunabilirsiniz. Üstelik ilgili formasyonu bilmenize de gerek yok. Başlığı açarak ben bu formasyonu merak ediyorum derseniz, müsait olan açıklamaya çalışır. Bu sayede, hem forum eğitim amacına ulaşmış olur hem de öğrendiklerinizi pratik yapma şansını yakalamış olursunuz ve böylece admin de bizlerin öğrenip öğrenmediğimizi test etmiş olur kanaatindeyim. Tüm forum üyelerine şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Takoz/kama formasyonları, düzeltme formasyonlarıdır. Peki, düzeltme formasyonları ne anlama gelmektedir? Fiyatlar, negatif veya pozitif trend içine girdikten sonra bazı dönemlerde dinlenmek isterler. Dinlenme sırasında aynı yönde devam etmek için güç toplaması gerekir. Gücünü topladıktan sonra da trend yönünde devam ederler. İşte bu dinlenme sırasında fiyatların trend yönünde gücünü toplamasını sağlayan formasyonlar, düzeltme formasyonlarıdır.

Bu formasyonları şöyle değerlendirebiliriz: Dik merdivenlerden indiğinizi veya çıktığınızı düşünün. Nasıl ki uzun mesafeleri inip çıkmak için mola verip enerjinizi toparlamanız gerekiyorsa, fiyatlar da yönüne devam etmek için enerjilerini toparlamaları gerekir. Bu noktada, neden takoz ismini aldığı konusunu da aydınlatmak gerekir. Arabanızı yokuş yukarı(aracın burnu yokuşun tepesine bakacak şekilde/pozitif trend) veya yokuş aşağı(aracın burnu yokuşun dibine bakacak şekilde/negatif trend) park ettiğinizi ve arabanızın el freninin çalışmadığını veya çalışmama ihtimalini düşünün, işte arabanızın lastiğinin altına koyduğunuz takozlar, formasyona adını veren takozlardır. Takoz/kama formasyonları; arabanızın, dinlenme-duraksama sırasında yokuş eğimine yenik düşmesini engelleyen takozlar gibi fiyatların, dinlenme sırasında eğime yenik düşmesini engelleyen formasyonlardır. Bu şekilde düşünürseniz, formasyonları anlamlandırmanız daha kolay olur kanaatindeyim.

Bu açıklamalardan sonra, formasyonları grafikte nasıl göreceğiz, nelere bakmamız lazım gibi sorulara cevap arayalım. Takoz/kama formasyonları kendi içinde de alçalan ve yükselen olarak ikiye ayrılırlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta formasyon isimlerinin yönün tersini ifade ettiğidir. Buna bağlı olarak; alçalan formasyon yükselişin, yükselen formasyon da düşüşün devam edeceğinin habercisidir. Açıklamalarımızı, alçalan takoz/kama ve yükselen takoz/kama olarak devam ettireceğiz. Zira, takoz ve kama formasyonları arasındaki tek fark; fiyatların, kama formasyonlarında, takoz formasyonlarına oranla daha fazla sıkışmasıdır. Şimdi, yükselen takoz formasyonu ile devam edelim.   

Yükselen Takoz/Kama Formasyonları: Ne demiştik? Formasyonun ismi yönün aksini ifade eder. O halde, yükselen takoz/kama formasyonları, düşüşün devam edeceğinin habercisidir. Demek ki, yükselen takoz/kama formasyonlarının oluşması için öncelikle negatif trend oluşması gerekiyor. Düşen trend sırasında oluşan yükselen takoz/kama formasyonları, takozun/kamanın aşağı kırılmasıyla düşüşün devam edeceğini haber verirler. Yükselen takoz düşen fiyatların düşüş gücünü toparladığı formasyonlardır.

Alçalan Takoz/Kama Formasyonları: Ne demiştik? Formasyonun ismi yönün aksini ifade eder. O halde, alçalan takoz/kama formasyonları, yükselişin devam edeceğinin habercisidir. Demek ki, alçalan takoz/kama formasyonlarının oluşması için öncelikle pozitif trend oluşması gerekiyor. Yükselen trend sırasında oluşan alçalan takoz/kama formasyonları, takozun/kamanın yukarı kırılmasıyla, yükselişin devam edeceğini haber verirler. Alçalan takoz, yükselen fiyatların, yükselme gücünü toparladığı formasyonlardır.

Şimdi de örnekle pekiştirelim:

Yukarıdaki fiyat grafiğinde; hem yükselen takoz hem de alçalan takoz görülmektedir. Birinci takozun, yükselen takoz olduğunu hemen fark ettik. Düşen trend sırasında oluştuğu, takozun yükselerek oluştuğu ve takozun kırılmasıyla birlikte düşen trendin devam ettiği görülmekle, yükselen takozun tüm şartlarının yerine getirildiği anlaşılmış oldu. İkinci takozun da, alçalan takoz olduğunu fark ettiğinizi biliyorum. Zira; yükselen trendin içinde oluşması, takozun alçalarak oluşması ve takozun kırılmasıyla birlikte yükselişin devam etmesi ile alçalan takozun bütün koşullarını gerçekleştirdiğini görmüş olduk.  

Yukarıdaki örnekte; takozların, fiyatları yokuş eğimine karşı tutup, yoluna devam etmesini sağladığını net bir şekilde görmüş olduk. Adeta, fiyatlar dinlenirken fiyatları tuttular ve bu sayede gücünü toparlayan fiyatlar, yoluna devam edebildi.

Özellikle OBO ve TOBO formasyonlarının içinde veya sonrasında sıklıkla görülebilen formasyonlardır.

Kama formasyonlarının tek farkının, fiyatların daha fazla sıkışma yaşaması olduğunu ve takozun ucunun sivrildikçe kama formasyonu olarak adlandırıldığını unutmayalım.  

Takoz/Kama formasyonlarını üçgen formasyonlarından ayıran ise; takoz/kama formasyonlarının, yükselerek veya alçalarak oluşması karşısında üçgen formasyonlarının yatay formda oluşması olduğunu da unutmayalım.

Peki, takoz/kama formasyonu mu trend yönü mü değişti nasıl anlayacağız? Dostlar, bunun için trend desteği ve hareketli ortalamayı kullanacağız. Haftalık grafikte açacağımız EMA 21 ile fiyatların, takozun ucunda iken ortalamanın neresinde olduğuna ve takozun nereye doğru kırılacağına dikkat ederek sorunu çözümleyeceğiz. Yükselen takoz/kamadan örnek vermek gerekirse; eğer fiyatlar, ortalamanın üzerinde kalıyor ve takozun ucu yukarı yönlü kırılıyorsa, trend değişikliği habercisi olabilir. Bunun için de iki veya üç mum takip edip, indikatör ve hacimle birlikte kontrol ederek boğa tuzağı olup olmadığını anlamaya çalışacağız. Ancak; fiyatlar ortalamanın altında kalıyor ve takoz aşağı yönlü kırıldıysa o zaman yükselen takozun koşulları yerine getirerek formasyonu çalıştırdığını düşünerek, indikatör ve hacim onayı ile anlamaya çalışacağız. Bunun için de bir örnek vermek gerekirse; aşağıdaki grafikte EMA 21 siyah renklidir. Dikkat edilirse, yükselen takoz formasyonunda fiyatların EMA 21'in altına doğru, alçalan takoz formasyonunda da fiyatların EMA 21'in üzerine doğru hareketlendiği görülecektir.

Umarım faydalı olmuştur. Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bol kazançlı günler diliyorum.

 


Alıntı
Ukkase
(@ukke17)
Çaylak
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 1
 

Tesekkurler elinize saglik

 


CevapAlıntı
Tolga
(@ktlg)
Çaylak
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 3
Konu başlatıcı  

Rica ederim. Yazıda da belirttiğim gibi; merak edilen formasyon veya başka bir konu ile ilgili başlık açılırsa, elimden geldiğince yine böyle bir yazı hazırlamaya çalışırım. Maksat, hep beraber öğrenmeye devam etmek. 

Bu arada yazıdaki grafikleri göremeyenler için link bırakıyorum: 

https://imageshack.com/i/poDuV1Zap

https://imageshack.com/i/pmsWh7Tsp


CevapAlıntı
H@lil
(@solvicdan)
Çaylak
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 1
 

Paylaşım için teşekkürler gerçekten çok iyi anlatmışsınız, Cep telefonından eklediğiniz grafikleri göremedim yarın bilgisayardan da tekrar bakacağım.


CevapAlıntı
Paylaş: